Sıkça Sorulan Sorular
Ürünümü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Lütfen iade işlemi için, ürünü bize göndermeden önce kargoda size gönderile İade/değişim formunu doldurun. Eğer İade/değişim Formu çıkmadıysa info@garbalia.com adresime mail atarak form talebinde bulunabilirsiniz.

İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekmektedir.

Kargo şirketine nasıl ulaşıp, ürünü nasıl vereceğim?

Siparişi aldığınız kargo ile bize geri göndermeniz gerekmektedir. Gönderim aşamasında kargo görevlisine alıcının Zeymer Deri ve Mamülleri İnş. Taah. San. Tic. Ltd. Şti. olduğunu belirtmeniz yeterlidir. Ayrıca kargo firmasının çağrı merkezini arayarak Kurye talebinde bulunabilirsiniz.

Ürünü gönderdikten sonra süreci nasıl takip edeceğim?

Ürününüz bizim tarafımızdan teslim alındıktan sonra ambalajı, aksesuarları, faturası kontrol edilecek ve yukarıda belirtilen iade koşulları kapsamında e-posta adresinize iade işlemlerinin onay durumuna ilişkin bilgi gönderilecektir. İade işleminin onaylanması durumunda; iade başvurusundaki tercihiniz doğrultusunda 3 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir.

İadenizin iade koşullarına uygun olmaması durumunda ise; ilgili ürün, adresinize ücretsiz kargo ile gönderilecektir.

İade ettiğim ürünün parasını ne zaman ve nasıl geri alabilirim?

Gönderdiğiniz ürün/ürünler, tarafımızdan iade işleminin onaylanması durumunda; iade başvurusundaki ödeme tercihiniz doğrultusunda e-posta adresinize gönderilen onay bildiriminden itibaren 3 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir.

Ürünümü değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım? Hangi durumlarda ürün değişimi yapabilirim?

Siparişinizi aldıktan sonra 14 gün içerisinde İade/Değişim yapabilirsiniz. Siparişinizle birlikte size gönderilen İade/Değişim formunu eksiksiz doldurup ürünle birlikte bize göndermeniz gerekmektedir. Eğer İade/değişim Formu çıkmadıysa Buraya Tıklayarak formu yazıcıdan çıkarabilirsiniz.

Teslimat sırasında ürünüm hasarlı çıktı, ne yapmalıyım?

Aldığınız ürün ‘hasarlı’ ya da ambalajı ‘deforme’ ise bunun için ‘Kargo Hasar Tespit Tutanağı’ gerekmektedir. Aksi takdirde ürününüz için yapacağınız ‘hasar bildirimi’ kabul edilmeyecektir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4