fbpx

Cüzdan Rengi Seçiminde Bilmeniz Gerekenler

Kırmızı Rengin Anlamı

 Çoğu zaman aşk ve tutkuyu çağırıştırır bizlere değil mi. Kırmızı, aksiyon rengidir. Enerji dolu olmayı, tutkuyu, heyecanın simgesidir. Dikkat çekiciliğiyle uyandırdığı şehvet duygusu sebebiyle aşkla ilişkilendirilmiştir. Bu sebeple kırmızı gül en sık hediye edilen çiçek olurken kırmızı kalp de en çok kullanılan simge olmuştur.

Aynı zamanda kırmızı hırsı, öfkeyi ifade etmektedir. İnsanlar üzerinde dikkat çekici, harekete geçirici özelliği olduğu için genel olarak yiyecek ve içeçek sektöründe, restoran menü ve iç dizaynlarında kırmızı renk sıklıkla tercih edilmektedir.

Çin kırmızısı Doğu kültürlerinde iyi şansı simgelemektedir.  Kırmızının enerjisi Çin geleneklerinde düğünlerle özdeşleştirilmiştir. Aynı şekilde Hint kültüründe de enerjisinin saflığı aktardığına inanılır. Bu sebeple gelinlik rengi olarak sıklıkla tercih edilir. Bir itfaiye aracının koyu kırmızısını veya trafikteki ‘dur’ işaretini düşünün. Bizler için bir uyarı oluşturduğunu hissedebiliyoruz değil mi?

Kırmızının iştah açtığı da biline gerçekler arasındadır, bu yüzden fast food zincirlerinde çok popülerdir. Sizin de ilk olarak aklınıza MC Donald’s geldi değil mi? McDonald’s kırmızıyı başka bir ana renk olan sarı ile birleştirip algı yönetmeyi amaçlamıştır. Burger King, Coca-Cola örneği de verebiliriz.

Netflix, kullanıcıları kendi platformuna çekmek için kırmızıyı kullanıyor, güttüğü bu stratejiyle birlikte kırmızı kullanarak harekete geçirici mesajlar veriyor. Marka bilinirliği global olan bu şirketlerdeki renk seçiminin rastgele yapılmadığının farkında mısınız?

Cüzdan seçiminde de  sıklıkla tercih edilen kırmızı renk enerji dolu kişiliğe sahipseniz sizin de tercih edebileceğiniz cüzdanlar arasında yer almaktadır. Gücü, şehveti, başarıyı simgelediği düşünüldüğünde lider ruhlu bireyler için muazzam tercih olabilir.Dikkat çekici karakterinizi tamamlayacak birçok farklı model ve tasarımda görebileceğiniz kırmızı renkli cüzdanlarımızı ve bordo renkli cüzdanlarımızı inceleyebilirsiniz.

-40%
-32%
-40%
-47%
-40%
-38%

Siyah Rengin Anlamı

Siyah asaleti temsil eder. Gücü ve lüksü çağrıştıran siyahrenk etrafınızda gördüğünüz muhtemelen çoğu lüks arabanın da rengidir. Öte yandan gizemi, suskunluğu, ölümü de temsil eder. Bu sebepten yas tutulduğunda sıklıkla tercih edilmektedir. Resmiyete en çok uyan bu asil renk bürokraside, önemli görüşmelerde ayırt edici, klasik ve işin önemsendiğini vurgular.

Cüzdan seçiminde büyük çoğunlukla tercih edilen siyah renk asaleti vurguladığı için daha dikkat çekici kişiliğe sahip olanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle erkekler tarafından yoğun rağbet gören siyah cüzdanlar konum veya iş gereği daha ciddi pozisyonlarda bulunan bireylerce rahatlıkla tercih edilebilir. Mutlaka her bir erkek cüzdan kullanıcısının siyah renk cüzdanı olduğunu basit olarak etrafa bakıldığında da söyleyebiliriz. Kadınlar için de kolaylıkla kombinlenebilmesi, asil duruşu sebebiyle tercih edilmektedir. Dikkat çekici karakterinizi tamamlayacak birçok farklı model ve tasarımda görebileceğiniz siyah renkli cüzdanlarımızı inceleyebilirsiniz.

-27%
-50%
-31%
-40%
-40%

Sarı Rengin Anlamı

Sarı; dinamikliğin, mutluluğun temsilcilcisidir. Güneşin, emojilerin rengidir. Mutlulukla özdeşleşmiş sarı renk pozitif duygular yayma konusunda birinci sıradadır. Dikkat çekici, özgün bir renk olduğu için birçok işletme tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Sarı, spektrumdaki en görünür renktir ve insan gözünün ilk fark ettiği renktir. Sarı hardal pigmenti binlerce yıl öncesine dayanır ve bu nedenle sanat eserinde kullanılan ilk renklerden biri! Örneğin, Fransa’daki Lascaux mağarasında 17.000 yıldan daha yaşlı olduğu düşünülen sarı bir at resmi var.

Sarı, ilahi özün rengi olarak kabul edilen Polinezya’da kutsal bir renktir. Yerel dillerde sarı kelimesi, tanrıların besini olduğu düşünülen “curcuma longa” bitkisinin adı ile aynıdır. Hıristiyan bilgisinde sarı ve altın genellikle birbirinin yerine kullanılır. Rengin inancı ve ilahi ihtişamı sembolize ettiği söylenir ve dini resimlerde altın işlemeleri kullanılmaktadır. Kur’an-ı Kerim süslemeleri, yaldızlamalarında sıklıkla sarı renk tercih edilmektedir.

Cüzdan seçiminde de tercih edilen sarı renk; daha çok sakinliği seven, bireysel alanı ve iletişimi kuvvetli bireyler tarafından tercih edilebilir. Dikkat çekici karakterinizi tamamlayacak birçok farklı model ve tasarımda görebileceğiniz sarı renkli cüzdanlarımızıhardal renkli cüzdanlarımızı inceleyebilirsiniz.

-27%
-40%
-45%
-39%
-31%
-38%

Turuncu Rengin Anlamı

Ara bir renk olan turuncu, kırmızının sıcaklığını ve şehvetini; sarının neşesiyle birleştirir. Kırmızı kadar cüretkar olmadan dikkatleri üzerine çeker. Bu seple göze çarpması gereken işaret, levha ve kıyafet tercihlerine bakacak olduğumuzda karşımızda turuncuyu buluyoruz. Uyarı levhaları, reflektörler, trafik uyarı konileri gibi birçok yerde tercih edilmektedir.

Portakal ve C vitamini ile olan bariz bağlantısı göz önüne alındığında, sağlık ve canlılığı akla getirebilecek enerjik bir renktir. Aynı zamanda canlılık ve eğlence unsuru getiren genç bir renktir.

Enerjik turuncuyu cüzdan rengi seçerken de kullanabilirsiniz. Enerjik, aktif, hareketli bir yapıya sahipseniz turuncu bir cüzdan sizin için ideal bir seçim olabilir. Bu canlı karakterinizi tamamlayacak birbirinden farklı model ve tasarımlarda görebileceğiniz hakiki deri turuncu renkli cüzdanlarımızı inceleyebilirsiniz.

-18%
-40%
-30%
-33%

Yeşil Rengin Anlamı

Yeşil en temelde evrensel olarak doğa ile ilişkilidir; çimleri, bitkileri ve ağaçları düşündüğümüzde doğru bir çıkarım olduğunu görebiliriz. Canlılığın, yenilenmenin rengini temsil etmektedir. ABD’de yeşil (ve özellikle koyu yeşil) parayla da ilişkilidir ve bu nedenle refah ve istikrarı temsil eder.

Yeşil, özgürlük demektir. Bunu trafik ışıklarında yeşil ışık yandığında gidebilme özgürlüğü ifade edilir.  Bunu Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik sürecinde de görüyoruz. “Yeşil kart”, göçmenlerin ülkede kalıcı olarak kalma iznine sahip olduklarında aldıkları şeydir.

İslam’ın geleneksel rengi olan yeşil, Kuran’da cennetle ilişkilendirilmiştir. Bu kutsal metin, cennet ehlinin yeşil giydiğini ve yeşil minderlerin üzerine oturduğunu belirtir. Yeşilin ayrıca Hz.Muhammed’in en sevdiği renk ve gömüldüğü renk olduğu söylenir.

Yeşil ayrıca genellikle birincil kırmızı, sarı ve mavinin (Microsoft ve Google’ı düşünün) üzerinde dördüncü renk olarak görülür ve görsel bir denge duygusu ve bunun sonucunda yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etki sağlar. Yeşilin farklı tonlarını kullanan ünlü markalar arasında Starbucks, Spotify ve Whole Foods Market bulunur.

Cüzdan seçiminde de yeşilin birçok tonu tercih edilmektedir. Hakinin oldukça popüler olduğu günümüzde haki renk cüzdanlar, aksesuar ve giyim sektörünün trendi haline gelmiştir. Siz de canlı, dinamik bir ypıya sahipseniz tercih edebileceğiniz renkler arasında. Yeşil cüzdanlar yenilenmeyi, gelişmeyi seven sürekli aktif olan bireyler için muhteşem bir seçenek oluşturmaktadır. Bu aktif karakterinizi tamamlayacak birbirinden farklı model ve tasarımlarda görebileceğiniz hakiki deri  yeşil renkli cüzdanlarımızı , haki yeşil renkli cüzdanlarımızıkamuflaj yeşil renkli cüzdanlarımızı inceleyebilirsiniz.

-39%
-38%
-32%

Mavi Rengin Anlamı

Güzel mavi… Gökyüzün ve denizlerin asil rengi! Mavi renk özgürlükle, sakinlikle özdeşleşmiş rahatlatıcı, güven dolu bir renktir. Huzur duygusu oluşturan mavi, kadın erkek fark etmeksizin sevilerek kullanılıyor. Daha açık tonları huzuru temsil ederken koyu tonları derinliği, yenilmezliği ifade ediyor.

 Dünya genelie baktığımızda güven oluşturulmak istenen her alanda tercih edildiğini söyleyebiliriz. Barışı çağrıştıran mavi renk Birleşmiş Milletler’in (uluslararası barışı korumayı amaçlayan hükümetler arası bir kuruluş) bayrağının rengi olarak da kullanılır. İş logolarında kullanılan en popüler renktir. Güvenilir, kurumsal kurumlar için, genellikle olgun bir gri ile kombinasyon halinde başvurulacak renktir:

  • BT şirketleri örneğin Intel, Microsoft, IBM, HP, Dell
  • Finans kurumları, örneğin American Express, Visa, Goldman Sachs, Paypal
  • Büyük şirketler, örneğin Procter & Gamble, General Electric, General Motors, Boeing ve Lowe’s
  • Mavi ayrıca LinkedIn profesyonel ağ için doğal bir seçimdir.

Hemen aklınıza sosyal medya geldi değil mi? Güven oluşturması için mi yoksa Mark Zuckerberg’in kırmızı-yeşil renk körü olduğu için görebildiği en canlı ve parlak rengin mavi olduğu için mi tercih edildiği bilinmez, Facebook tasarımını mavi yaptığını biliyoruz. Geniş kitlelerce sevilerek kullanılan uygulamanının başarıya ulaştığı aşikar! Aynı şekilde Twitter’in da maviyi kullandığını güvenilirlik ilişkisini bir sosyal ağ bağlamında, veri gizliliğiyle ilgili tüm endişelerle nasıl baş edildiğinin göstergesidir.

Nazar boncuğu olarak da bilinen mavi bir cam boncuğun da insanları kötülüklerden kötü gözlerden, kötü enerjilerden insanları koruduğuna inanılıyor. Kökeni, tanrı Osiris’in gözünün koruyucu güçlere sahip olduğuna inanılan eski Mısır’a kadar uzanıyor. Şimdi, Türkiye, Yunanistan, Pakistan ve İran da dahil olmak üzere bir dizi ülkede kötülüğü savuşturmak ve iyi şanslar getirmek için koruyucu bir tılsım olarak kullanılıyor.

Cüzdan seçiminde mavinin birçok tonu tercih edilmektedir. Açıktan koyuya kadar birçok tonu aksesuar sektöründe sevilerek kullanılıyor.  Cüzdanlarda seçeceğiniz mavi rengin özgür ruhu tamamlayacağına şüphemiz yok. Sizde huzuru, sakinliği seviyorsanız güzel seçenekler oluşturabilir. Özellikle asuman ve deniz aşkı olanlar için muhteşem tasarımlar sunduğumuz, farkı model ve desenlerden oluşan hakiki deri mavi cüzdanlarımızı , saks mavisi cüzdanlarımızıturkuaz renkli cüzdanlarımızı inceleyebilirsiniz.

-39%
-40%
-30%
-40%

Mor Rengin Anlamı

Hem sıcak hem de soğuk olan mor renk; kırmızının tutku ve enerjisini mavinin sakinliği ve dinginliğiyle birleştirir. Mor renk tarih boyunca lüksle ilişkilendirilmiştir. Burjuvazi kesim, eski krallar ve kraliçeler mor giyerdi. Hatta bu lüks yarışında Kraliçe Elizabeth kraliyet ailesinin dışındakilerin mor renk giymesini yasaklamıştı.

Avrupa ve ABD’de en çok moru sihir ve gizem, telif hakkı ve dini inançla ilişkilendirir. Eski hükümdarlar genellikle tanrılar olarak düşünüldüğünden, mor da kutsal bir renk tonu olarak görülmeye başlandı. Katolik, Yahudilik ve Budizm dahil dinlerde özel bir anlam taşır.

Havalı görünümüyle şıklığınızı tamamlayacak mor renk farklı birçok tonu tercih edilmektedir. Özgün desen ve tasarımlarıyla birlikte mor renk cüzdanlar lüks tutkunları için muhteşem seçenekler sunuyor. Hakiki deri mor renk cüzdanlarımızın desen ve dokusunu seveceğinizden oldukça eminiz. Mor renk cüzdanlarımızı sitemizden inceleyebilirsiniz.

-25%
-39%
-30%
-33%
-32%
-30%

Kahverenginin Anlamı

Kahverengi, toprak rengi olarak bilinmektedir. Destek hissi oluşturan kahverengi, dostluk ve güven uyandırır. Köklü ve yetkin bir görünüm oluşturan kahverengi aksesuar sektöründe ne kadar aktif fark ettiniz mi?

UPS güvenilirliği temsil etmek için kahverengiyi kullanmıştır. Hatta belirli bir dönem UPS, “Kahverengi sizin için ne yapabilir?” sloganını kullanmıştır. Görüldüğü gibi markalaşma değeri yüksek kahverenginin insanlarda güven duygusu oluşturduğu aşikar.

Cüzdan seçiminde kahverenginin birçok tonu tercih edilmektedir. Açıktan koyuya kadar birçok tonu aksesuar sektöründe sevilerek kullanılıyor.  Özellikle erkekler tarafından tercih edilen kahverengi cüzdanlarımız farklı stilinizi korumaya devam ediyor. Cüzdanlarda seçeceğiniz kahverengi klasik ve şık ruhunuzu tamamlayacağına şüphemiz yok. Sizde huzuru, sakinliği seviyorsanız güzel seçenekler oluşturabilir. Özellikle toprak rengi tutkunları için muhteşem tasarımlar sunduğumuz, farkı model ve desenlerden oluşan hakiki deri kahverengi cüzdanlarımızıvizon renkli cüzdanlarımızıtaba cüzdanlarımızı inceleyebilirsiniz.

-47%
-39%
-40%
-39%
-31%
-31%

Sizler de cüzdan seçimi yaparken tercih edeceğiniz renklere dair geniş bir bilgi deposuna sahip oldunuz. Dileriz seçtiğiniz cüzdan rengi sizlere mutluluk getirsin. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
1
👋 Merhaba,
Cüzdan Rengi Seçiminde Bilmeniz Gerekenler ile ilgili bilgi almak ister misiniz?